Symbole Rosji

4 lutego 2020 r. w auli szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas I i II z panem Tadeuszem Dąbrowskim – wykładowcą języka rosyjskiego Instytutu Rusycystyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Naszego gościa przywitała pani wicedyrektor Małgorzata Jakim. Następnie Karolina Maszkowska, uczennica klasy 2d, przy akompaniamencie naszego absolwenta Michała Słojewskiego zaśpiewała dumkę Parasi z opery Modesta Musorgskiego pt. „Jarmark Soroczyński“.
Po minikoncercie głos zabrał p. T. Dąbrowski. W swojej prezentacji w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił regalia władzy państwowej. Uczniowie zapoznali się nie tylko z ich wizerunkiem, ale również poznali wiele interesujących faktów dotyczących hymnu czy godła państwowego. Ogromne zainteresowanie uczniów wzbudziła druga część prezentacji poświęcona nieoficjalnym symbolom Rosji. Oprócz popularnych matrioszek i samowarów pojawiły się walonki, czapka-uszanka, kałasznikow itp. Młodzież chętnie słuchała barwnych opowieści naszego prelegenta opartych na wiedzy, ale i własnych doświadczeniach. Była to również okazja do doskonalenia swoich umiejętności językowych.

W ramach podziękowania uczniowie przygotowali słodki poczęstunek oraz prace plastyczne. Natalia Śmiałek (2d) wręczyła własnoręcznie namalowaną matrioszkę, a Bartek Grabowski (2d) – Willę Kozłowskich. Na koniec spotkania p. T. Dąbrowski dokonał pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda nam się podjąć równie ciekawe inicjatywy we współpracy z Instytutem Rusycystyki UŁ.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w spotkaniu oraz zaangażowali się w jego przygotowanie.

Magdalena Kaczuba

Skip to content