Śladami Jana Kochanowskiego

31 maja uczniowie klas 1a i 1d wraz z opiekunami p. Anna Lelonkiewicz-Kubik, p. Magdaleną Kaczubą, p. Anną Miler oraz p. Sylwią Balceruk – Juraś uczestniczyli w wycieczce „Śladami Jana Kochanowskiego”.

Pierwszym etapem podróży było Muzeum im. Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. W pięknym parku uczniowie szukali lipy, pod którą ponoć poeta lubił odpoczywać. Dwór, w którym mieszkał Jan Kochanowski z rodziną spłonął w 1792r., zachowały się tylko stalowe drzwi. Zbudowany w klasycystycznym stylu obecny dwór pierwotnie należał do rodziny Jabłonowskich. W muzeum mogliśmy obejrzeć piękne gobeliny, fotografie z miejsc, do których podróżował Kochanowski a także kopie obrazów Jana Matejki: portret Jana Kochanowskiego i obraz „Kochanowski nad zwłokami Urszulki”. Wszystkim bardzo podobała się rekonstrukcja gabinetu poety, w którym umieszczone są naturalnej wielkości postacie Jana, jego żony Doroty oraz córek Ewy i Polikseny. W całym muzeum na ścianach umieszczone są fragmenty utworów Kochanowskiego, a także fragmenty utworów innych polskich poetów i pisarzy, którzy inspirowali się twórczością mistrza, m.in. M. Reja, C. K. Norwida, J. Słowackiego.

Kolejnym etapem podróży było Centrum Regionalne w Zwoleniu, które zostało otwarte 21 czerwca 2012 r. Drzewo genealogiczne rodu Kochanowskich, które znajduje się w Muzeum , zostało odsłonięte w 430. rocznicę śmierci Jana Kochanowskiego. Na koniec uczniowie zwiedzili zabytkowy Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, w którym jest Kaplica Kochanowskich wybudowana w 1610 roku, a w jej podziemiach krypta z prochami poety i jego rodziny.

Skip to content