Realizacja projektu Literackie przyjaźnie…

czyli o polsko-czeskich związkach kulturowych i nie tylko.

W dniach od 19.09.2023 r. do 22.09.2023 r. wybrani uczniowie z klas drugich, trzecich i czwartych, pod opieką pana Michała Chruściela i pani Anny Lelonkiewicz-Kubik odbyli niezwykłą podróż koleją do Cieszyna, Ołomuńca i Bratysławy. Podróż była efektem realizacji założeń projektu Literackie przyjaźnie czyli o polsko-czeskich związkach kulturowych i nie tylko.

Nadrzędnym celem tego innowacyjnego przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów z historią, kulturą oraz językiem czeskim i słowackim. Pierwszego dnia, pomimo deszczowej aury, młodzież przeżyła niezwykłą przygodę w Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz zwiedziła rynek, którego powstanie datuje się na koniec XV wieku. Kolejny dzień to spotkanie z Janem Jeništą, doktorem nauk humanistycznych Uniwersytetu w Ołomuńcu. Było to wyjątkowe spotkanie z Czechem, który pokochał język polski, naszą kulturę i literaturę. Jan Jeništa nie tylko oprowadził naszych uczniów, po tak pięknym mieście, jakim jest Ołomuniec, ale także przeprowadził lekcję języka czeskiego. Pan doktor był zaskoczony znajomością języka czeskiego, którą wykazali się nasi uczniowie. Znajomość tę zawdzięczają niewątpliwie panu Michałowi Chruścielowi. Przedostatni dzień czesko-słowackiej przygody to podróż do Bratysławy. Stolica Słowacji okazała się miejscem magicznym, pełnym urokliwych zaułków i zabytków będących symbolami przeszłości tego wspaniałego miasta i kraju.

Po Bratysławie oprowadziła uczniów i ich opiekunów, pani Anna, Polka mieszkająca w Słowacji od ponad dwudziestu lat. W trakcie słowackiej przygody uczniowie nie tylko zwiedzili miasto, ale również zapoznali się z obyczajami panującymi wśród słowackiej młodzieży i skosztowali lokalnych przysmaków. Ostatni dzień to czas relaksu zarówno w przestrzeni miejskiej Cieszyna, jak i okolicznej natury. Czas zakupu pamiątek, degustacji słynnych, cieszyńskich kanapek i innych miejscowych specjałów. Koniec podróży to nie koniec projektu, oficjalne podsumowanie całego przedsięwzięcia odbędzie się w listopadzie w Liceum Bolesława Prusa w Skierniewicach, na które serdecznie zapraszamy!

Michał Chruściel
Anna Lelonkiewicz-Kubik

Skip to content