Mizantrop wg. Moliera

Dnia 12 czerwca 2023r. w Sali Koncertowej CKiS w Skierniewicach, o godz. 10.00, odbyła się premiera sztuki  M I Z A N T R O P  wg MOLIERA , w wykonaniu uczniów LO im. B. Prusa.

Wystąpili:
ALCEST- Oliwier Orłowski
CELIMENA– Amelia Sypulska
ELIANTA– Anna Karsznicka
ARSENA– Nina Dybowska
FILINT– Wojciech Foks
ORONT– Mikołaj Stempniak
AKAST–  Przemek Kwieciński
KLITANDER– Antoni Kumosiński
SIERŻANT– Kacper Bizub
ERGAST– Wojtek Pędziwiatr

„Mizantrop” to dzieło wielowymiarowe, którego odczytanie jest możliwe na kilku poziomach. Jest bowiem satyrą na XVII-wieczne salony, komedią charakterów oraz dramatem o nieszczęśliwej miłości.  Jako satyra, jest znakomitym dokumentem epoki, obrazem życia arystokracji za panowania Ludwika XIV. Jako komedia charakterów, sztuka prezentuje galerię mistrzowsko przedstawionych typów ludzkich.

Kim jest mizantrop? Mizantrop to osoba stroniąca od ludzi, aspołeczna, lubiąca jedynie swoje towarzystwo, posiadająca wrogi stosunek do gatunku ludzkiego, samolub.

Mizantrop to główny bohater komedii –  Alcest, który zawsze mówi to co myśli, choć czasami ma przez to kłopoty. Jest on zakochany w Celimenie, która jest bardzo towarzyska i ma kilku zalotników: Filinta, Akasta, Oronta, Klitandra. Pomimo, że Alcestowi nie podoba się, jak lekko traktuje innych mężczyzn, jej urok osobisty przekonuje go o jej miłości. Pewnego dnia, jednak, chce od niej ostatecznej deklaracji uczuć…  W otoczeniu Celimeny pojawiają się także dwie kobiety: Elianta i  Arsena. Czy są jej prawdziwymi przyjaciółkami?

Przedstawienie oglądała cała społeczność naszej szkoły. Aktorzy doskonale wcielili się w swoje role ich przedsięwzięcie zostało bardzo ciepło przyjęte przez Widownię! W jego przygotowanie włożyli wiele czasu i zaangażowania.

Dziękujemy!

                                                                      Jagoda Najmanowicz – Michalak

 

 

 

Skip to content