Wykłady na Uniwersytecie Opolskim

Dnia 19 stycznia 2018 roku przedstawiciele rosyjskich grup językowych oraz koła języka ukraińskiego wybrali się na wykłady na Uniwersytet Opolski.

Uczniowie zostali zaproszeni wraz z p. Michałem Chruścielem i p. Moniką Łazęcką przez wykładowcę UO dr Irenę Danecką, absolwentkę Państwowego Uniwersytetu w Symferopolu na Krymie, autorką licznych publikacji i podręczników do nauki języka rosyjskiego, w tym także pomocy dydaktycznych dla nauczycieli rusycystów, przygotowanych we współpracy z mgr Barbarą Chlebdą, oraz współautorka ,,Polsko-rosyjskiego słownika par przekładowych”, niezbędnego w pracy nauczyciela i ucznia.

Na początku wysłuchaliśmy wykładu ,,Z czego śmieją się Rosjanie” wygłoszonego przez dr J. Tarsę, która przedstawiła kilka anegdot z życia Rosjan i wyjaśniła, z jakich polskich wad śmieją się Rosjanie.

Drugi wykład ,,Jak przyjemnie i skutecznie uczyć się języka rosyjskiego” zaprezentowała  mgr B. Chlebda – autorka książki ,,Po stronach Runetu”. Pani magister przedstawiła strony internetowe, z jakich mogą korzystać uczniowie na lekcji języka rosyjskiego, a także zainteresowała młodzież rosyjskimi filmami.

Trzeci wykład ,,Drogami Adama Mickiewicza po Krymie” przedstawił prof. A. Gadomski pochodzący z tego pięknego półwyspu. Pan profesor opowiedział o najpiękniejszych zakątkach Krymu, przy okazji wspominając  o polskim poecie – Adamie Mickiewiczu, znanym zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji. Do każdej opowieści dodał slajd, który dodatkowo wspomagał wyobraźnię uczniów.

Po wykładach dr I. Danecka oprowadziła uczestników naszej wycieczki po Opolu, które kojarzy się głównie z Festiwalem Polskiej Piosenki. Pokazała nam najpiękniejsze zakątki miasta zachęcając do jego ponownych odwiedzin.  Z pewnością niektórzy już niedługo skorzystają z tego zaproszenia.

Na zakończenie dnia poszliśmy do śląskiej restauracji. Spróbowaliśmy regionalnych dań, które wszystkim bardzo smakowały. Wieczorem wsiedliśmy do pociągu i bardzo zadowoleni wróciliśmy do Skierniewic.

Zdjęcia z pobytu znajdują się w galerii.

O naszej wizycie wspomniano na stronie UO- czytaj

Michał Chruściel

                                                                                                                      Monika Łazęcka

Skip to content