Wycieczka do Rosji

W dniach 19 -22.11.2019 r. 26-osobowa grupa uczniów z klas I i III wraz z opiekunami: p. Michałem Chruścielem, p. Sylwią Malinowską, p. Sylwią Barceluk-Juraś i p. Stefanem Paszkiewiczem uczestniczyła w wycieczce do Rosji.


Rozpoczęliśmy naszą podróż pociągiem, którym dotarliśmy w okolice  granicy polsko-rosyjskiej, a następnie przesiedliśmy się do autokaru i przekroczyliśmy przejście graniczne Bezledy-Bagrationowsk, gdzie każdy z uczestników musiał okazać paszport wraz z wyrobioną wizą oraz niezbędną dokumentacją pozwalającą na wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej.
Zwiedzanie Rosji rozpoczęliśmy od Kaliningradu: przeszliśmy spacerkiem po Placu Zwycięstwa, odwiedziliśmy Sobór Chrystusa Odkupiciela i dotarliśmy do Muzeum Oceanu. Tam spotkaliśmy się z przewodnikiem, który opowiedział nam o trzymiesięcznych podwodnych wyprawach. Prezentując nam kolejne pomieszczenia okrętu podwodnego, wyjaśnił, do czego służą poszczególne urządzenia znajdujące się w środku i na zewnątrz okrętu. Wykład wszystkich bardzo zainteresował.
Następnego dnia zaraz po śniadaniu  kontynuowaliśmy zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Obejrzeliśmy m.in.: Katedrę  Immanuela Kanta, Bramę Królewską, Bramę Frydlandzką, miejskie fortyfikacje, Muzeum Bursztynu oraz Muzeum Marcepana, gdzie zakupiliśmy rosyjskie słodycze.
Trzeciego dnia pojechaliśmy do Zielonogradska, pospacerowaliśmy po kurorcie i udaliśmy się na Mierzeję Kurońską – wąski pas lądu oddzielający Bałtyk od wód Zalewu Kurońskiego. Zwiedziliśmy stację obrączkowania ptaków Instytutu Zoologicznego Akademii Nauk, weszliśmy na wieżę widokową jednej z wydm, zwiedziliśmy Park Narodowy, w którym można było zobaczyć ,,tańczące drzewa”. Dodatkową atrakcją był przejazd do Swietłogorska, skąd zobaczyliśmy Bałtyk od strony rosyjskiej.
Ostatni dzień wycieczki poświęciliśmy  na zakupy, by każdy mógł przywieść dla swoich bliskich pamiątkę z Rosji.
Wieczornym rytuałem naszego wyjazdu stały się gry planszowe, których mistrzem okazał się p. Paszkiewicz. Dzięki wspólnej zabawie mogliśmy lepiej się poznać i miło spędzić czas. Podczas całej wycieczki mieliśmy okazję porozmawiać po rosyjsku, sprawdzić swój poziom językowy, poznać Rosjan, zobaczyć prawdziwą cerkiew i spróbować oryginalnych rosyjskich dań. Wyjazd okazał się bardzo udany. 

 Michał Chruściel

Skip to content