W American Corner i na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej

18 stycznia 2024r. klasa 2e i 3e wybrały się do Łodzi na wykład w American Corner i na zajęcia na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. Tematem wykładu w American Corner była „Materia w nanoskali”. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest nanoskala i nanotechnologia, a także jakich technik i mikroskopów używają naukowcy w laboratoriach, aby badać obiekty w nanoskali.

Wykład był niezwykle ciekawy, prowadzony w języku angielskim przez wykładowcę Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej pana dr Maxime Le Ster, który pochodzi z Francji, a swoje doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Nowej Zelandii czy Kanadzie.

Kolejnym punktem wycieczki był Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ. Najpierw uczniowie zostali powitani przez panią Prodziekan ds. dydaktycznych i jakości kształcenia dr hab. Małgorzatę Wrzesień, a także samorząd studencki, który przygotował dla naszych uczniów bardzo ciekawy program wizyty. Nasi licealiści zostali podzieleni na kilka mniejszych grup i zwiedzali różne pracownie m.in. pracownię fizyki ciała stałego; fizyki jądrowej i bezpieczeństwa radiacyjnego; elektroniki i telekomunikacji, fizyki i technologii struktur nanometrowych, podstawowych problemów fizyki itp.

Uczniowie dowiedzieli się, jak przeprowadza się badania dotyczące właściwości konkretnych materiałów, jak można skonstruować humanoidalnego robota, jak ultradźwięki działają na poszczególne przedmioty, jak zaprogramować urządzenie, aby działało na odległość, jak działają fale mikrofalowe, a jak wifi itp. Wykładowcy byli bardzo otwarci na pytania naszych uczniów, chętnie dzielili się swoją wiedzę, a także prezentowali ciekawe eksperymenty. Fizyka, choć nie jest najłatwiejszą, to z pewnością jest pasjonującą dziedziną nauki.

Opiekunowie:
Sylwia Malinowska
Renata Śmieszek
Sylwia Barceluk-Juraś
Stefan Paszkiewicz

 

Skip to content