18 lutego 2020 r. pełnoletni uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję honorowego oddawania krwi pod hasłem „Twoja krew, moje życie.”
Aula szkolna zmieniła się tego dnia w punkt pobrań, gdzie uczniowie dzielnie oddawali krew, by ratować zdrowie i życie małego Jasia Ryjaka z Rawy Mazowieckiej, który jest leczony w Uniwersyteckim Centrum Pediatrii w Łodzi. Jaś potrzebuje krwi grupy Brh-, ale można oddać dla niego każdą krew. Krew nie tylko ratuje życie osób po wypadkach, czy w czasie operacji, ale także leczy. A to oznacza, że krwi potrzeba naprawdę dużo. Przykładowo, podczas niektórych operacji serca potrzeba aż 6 jednostek krwi, a podczas przeszczepienia wątroby nawet 20 jednostek. W Centrach Krwiodawstwa dawcy mogą oddać krew pełną lub jej składniki. Krew pełna po pobraniu trafia do laboratorium, gdzie poprzez wirowanie jest rozdzielana na osocze, krwinki czerwone i płytki krwi. Krew pełną można oddawać nie częściej niż co 8 tygodni, a osocze można oddawać nawet co 14 dni. Krew pełną kobiety mogą oddać 4 razy, a mężczyźni 6 razy w roku.
Oddając krew, nie można się zarazić żadną chorobą – krew pobierana jest sprzętem jednorazowego użytku. Oddawanie krwi nie uzależnia – organizm wytwarza tylko tyle nowej krwi, ile jej ubyło, nigdy ani więcej ani mniej. Aby oddać krew, nie trzeba znać swojej grupy – grupa krwi jest oznaczona po pobraniu. Za oddanie krwi nie dostaje się pieniędzy – w Polsce oddawanie krwi jest honorowe, krew oddaje się bezpłatnie. Krwi nie należy oddawać tylko na apel – krew należy oddawać regularnie. Ma krótki termin ważności, dlatego to, że duża liczba osób odda krew na apel nie oznacza, że będzie jej na zapas. Krew straci swoje właściwości i będzie potrzebna nowa. Na oddanie krwi nie należy przychodzić na czczo – do oddania krwi należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim posiłku, przed oddaniem należy pić dużo wody lub soków.
Oddawanie krwi jest bezpieczne! Bardzo dziękujemy tym, którzy zechcieli podzielić się najcenniejszym lekarstwem jakim jest krew. Mamy nadzieję, że większość uczniów po ukończeniu 18 roku życia dołączy do grona Honorowych Krwiodawców, by ratować zdrowie i życie innych ludzi.
Opiekunowie SK PCK
Magdalena Kaczuba
Anna Michalska