„Świat na mapach, czyli gdzie wyjechać, aby się pośmiać, dłużej żyć i się zakochać”

21 października 2022 r. uczniowie klasy 2d pod opieką Magdaleny Kaczuba i Sylwii Barceluk-Juraś uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego na temat „Świat na mapach, czyli gdzie wyjechać, aby się pośmiać, dłużej żyć i się zakochać”.

Celem warsztatów było zapoznanie licealistów z podstawowymi narzędziami Geograficznych Systemów Informacyjnych (GIS), które dają możliwość wizualizacji zjawisk społecznych, kulturowych, ekonomicznych i demograficznych na mapach. W bardzo ciekawej i przystępnej formie uczniowie analizowali materiał statystyczny. Uczestnicy warsztatów nauczyli się nie tylko wykonywać mapy dla Polski, Europy i świata, ale również interpretować je. Mieli możliwość wykonać samodzielną wizualizację wybranych zmiennych. Jedną z prowadzących warsztaty okazała się absolwentka naszego liceum dr hab. Elżbieta Antczak, profesor uczelni Katedry Ekonometrii Przestrzennej, Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego.

Po zajęciach młodzież zwiedziła kampus wydziału oraz obejrzała domek do apiterapii, który z wyglądu przypomina saunę. Zbudowany jest z drewna, a jego podłoże wypełniają cztery szuflady z ulami, w których mieszkają pszczoły. Apiterapia to jedna z metod medycyny naturalnej, która wykorzystuje bogate właściwości lecznicze produktów powstałych dzięki pszczołom, m. in. miodu, mleczka pszczelego, jadu czy powietrza.

Opracowała Magdalena Kaczuba

Skip to content