Drugi tydzień projektu edukacyjnego Grecja 2021

Po niedzielnym odpoczynku uczniowie wybrali się na wycieczkę do greckiej miejscowości DION położnej w Macedonii Środkowej, która w starożytnych czasach była miejscem oddawania czci bogom olimpijskim. Podczas spaceru przewodnik p. Marcin Pietrzyk przedstawiał historię i odkrywał przed licealistami tajemnice tego starożytnego miasta. Pokazał im zarówno ruiny budowli z IV wieku p.n.e. (teatr hellenistyczny, świątynia Demeter) jak i z czasów rzymskich (termy rzymskie, świątynia Izydy). Zwiedzanie DION zakończyła wizyta w Muzeum Archeologicznym.
Popołudniową porą grupa wyruszyła do drugiego najludniejszdego miasta Grecji – SALONIK, które były jednym z dwóch najważniejszych miast Cesarstwa Wschodniorzymskiego. Zwiedzający zobaczyli kilka najważniejszych zabytkowych budowli: Białą Wieżę, Łuk Triumfalny Galeriusza, Forum Rzymskie, Bazylika Św. Dymitra, Odeon oraz fragmenty starego muru obronnego z IV wieku.

We wtorek „Prusacy” udali się na targ do miejscowości LEPTOKARIA, gdzie mieli możliwość zobaczyć i posmakować lokalnych produktów. Następnie wyruszyli do urokliwej górskiej wioski z XIV wieku – PALIOS PANTALEJMON. Spacer brukowanymi uliczkami pośród kamiennych domków oraz degustacja miejsowych smakołyków wywarły ogromne wrażenie. Wieczorem na uczestników projektu czekała niespodzianka – nauka tańców greckich w tym taniec SIRTAKI. Ten dzień był wyjątkowy także ze względu na urodziny jedengo z uczniów liceum. Wszyscy zgromadzeni odśpiewali jubilatowi Sto Lat i zostali poczęstowali lodowym tortem.

Środa przyniosła „Prusakom” wiele nowych doświadczeń. Rano, po zjedzeniu ciepłego posiłku, ponownie udali się do szkoły publicznej w LEPTOKARII. Tam zaprezentowali greckim uczniom prezentację na temat demokracji w Polsce. Kiedy uczestnicy projektu opowiedzieli o ustroju Rzeczypospolitej, mieli czas, aby zapoznać się osobami uczęszczającymi do okolicznego liceum. Po odwiedzinach w szkole, ruszyli obejrzeć wąwóz w Parku Narodowym Góry Olimp. Właśnie na tych terenach mieszkali starożytni bogowie greccy. Wieczorem uczniowie mieli okazję spotkać się z nowo poznanymi przyjaciółmi i przez resztę dnia spędzić z nimi czas.

W słoneczny czwartkowy dzień, już o poranku, licealiści pojechali do miasta LARISSA, żeby ponownie złożyć wizytę w tamtejszej szkole prywatnej. Tym razem, to nasi uczniowie prowadzili zajęcia lekcyjne. Mówili o naszym rodzimym kraju, jego kulturze, kuchni, języku, ciekawych miejscach oraz muzyce. Kiedy ciepło podziękowano skierniewiczanom za ich obecność i wkład pracy, udali się do sklepu. Tam mieli okazję zakupić greckie produkty. Resztę dnia spędzili korzystając z uroków morza oraz po raz ostatni odwiedzili mieszczące się nieopodal miasteczko. W kolejnych dniach czeka na nich długa droga powrotna z greckiego PLATAMONAS do naszego miasta – Skierniewic.

Rankiem w piątek, uczniowie udali się na ostatnie śniadanie w swoim dotychczasowym miejscu pobytu – hotelu Olimpion-Melathron. Zabrali swoje rzeczy i udali się do oczekującego na nich autokaru. Tym razem, podróż przebiegała przez Macedonię Północną. W Serbii na uczestników projektu czekał ciepły posiłek. Wieczorem licealiści dotarli do węgierskiej granicy. W sobotę przejechali przez Słowację oraz Czechy, a następnie wjechali do ich ojczystego kraju – Polski. Kiedy dotarli do Skierniewic, na miejscu zbiórki czekali na nich stęsknieni rodzice. Po pożegnaniu się z nauczycielami, wrócili do swoich domów, aby odpocząć. W przyszłości z uśmiechem na ustach będą wspominać wspólnie spędzone chwile w przepięknym i pełnym fascynującej historii kraju, jakim jest Grecja.

Skip to content