Dożynki Prezydenckie w Spale

Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody w Skierniewicach na Ogólnopolskich Dożynkach Prezydenckich – Spała 2019.

W dniach 14/15 września 2019 r. odbyły się w Spale Dożynki Prezydenckie.
Z inicjatywy p. Pawła Sałka, Prezesa Zarządu Głównego Ligi w Warszawie, Zarząd Okręgu w Skierniewicach reprezentował na święcie Ligę Ochrony Przyrody poprzez organizację stanowiska edukacyjno-promocyjnego. W przygotowaniu i obsłudze stoiska udział wzięli członkowie i opiekunowie Szkolnych Kół LOP z terenu działania Okręgu Skierniewice. Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Skierniewicach reprezentowali:  op. Malińska Ewelina, op. Leśniewicz Iwona oraz uczniowie kl. IIc – Zarzycka Zuzanna, Morawska Joanna.

Z okazji Dożynek Prezydenckich 2019 na stadionie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich stanęło Miasteczko Regionów, w którym prezentowały się wszystkie województwa oraz partnerzy dożynek. W niedzielę, zgodnie z tradycją, do Spały przybył Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą. Główne obchody rolniczego święta rozpoczęły się mszą świętą w intencji rolników w Kaplicy Polowej Armii Krajowej. Tuż po niej Para Prezydencka wraz korowodem dożynkowym przeszła na stadion COS, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy.

Stoisko promocyjne ozdobiły baner Ligi Ochrony Przyrody Zarządu Głównego w Warszawie oraz tablice tematyczne „Bogata tradycja, ciekawe wydarzenia,  z myślą o przyszłości …” oraz  „Zioła naszych lasów, pól i łąk”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy wiedzy i umiejętności dotyczącerozpoznawania świeżych okazów ziół: Rozpoznaj – zgadnij – wygraj!, rozpoznawania zaparzonych ziół: Powąchaj – zgadnij – wygraj! oraz rozwiązywania krzyżówek tematycznych. Konkursy przeprowadzali uczniowie pod kierunkiem opiekunów. Nagrodą za prawidłowe odpowiedzi były saszetki ziół, jabłka, materiały edukacyjne Przyroda Polska, Biuletyn Informacyjny, ulotki oraz historia Zarządu Okręgu LOP w Skierniewicach. Podczas Dożynek Para Prezydencka gościła na stanowisku Ligi Ochrony Przyrody.  W trakcie tej wizyty p. Iwona Leśniewicz Prezes Zarządu Okręgu LOP w Skierniewicach przekazała Parze Prezydenckiej kosz z okazami świeżych ziół, saszetki ziół, jabłka, materiały edukacyjne Ligi. Uczniowie zaprosili Parę Prezydencką do udziału w konkursie na rozpoznawanie świeżych ziół oraz po zapachu. Pierwsza Dama wykazała się bardzo dobrą znajomością ziół i ich właściwościami leczniczymi. Na zakończenie wizyty zostało wykonane wspólne zdjęcie. Stanowisko Ligi cieszyło się ogromną popularnością. Uczestnicy Dożynek chętnie brali udział w konkursach a świetna zabawa pozwoliła na naukę i rozwój umiejętności praktycznych. Bezpośredni kontakt sprzyjał budowaniu relacji i wzajemnego zaufania, członkowie Ligi spotkali się z niezwykle przyjaznym i pozytywnym odbiorem. Podczas wydarzenia dzieci i młodzież, członkowie Szkolnych Kół LOP z Okręgu Skierniewice wraz z opiekunami  rozdali wiele materiałów edukacyjnych, czasopismo Ligi Przyrodę Polską, broszury informacyjne dotyczące obchodzonego w 2018 roku Jubileuszu 90-lecia istnienia Ligi w Polsce. Liga po raz pierwszy brała udział w Dożynkach Prezydenckich, to dzięki wydatnej współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Łodzi możliwe było wystawienie stoiska promocyjnego Ligi. Duże zainteresowanie  uczestników wydarzenia udziałem w zaproponowanych przez Ligę konkursach oraz materiałami edukacyjnymi, potwierdzają słuszność podjętych działań i zachęcają do podjęcia inicjatywy w kolejnych latach.

Iwona Leśniewicz

Ewelina Malińska

Skip to content