AKADEMIA CIEKAWEJ CHEMII

Wybrani uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Skierniewicach uczestniczą w realizacji XIII edycji Akademii Ciekawej Chemii współfinansowanej z grantu z Unii Europejskiej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, numer: POWR.03.01.00- IP.08-00-3MU/18, tytuł: „Kształcenie kompetencji kluczowych poprzez zajęcia eksperymentalne z chemii dla niestandardowych odbiorców szkolnictwa wyższego”, realizowanej przez Uniwersytet Łódzki.

W roku szkolnym 2021/2022 17 uczniów klasy: 1a,3c,3e będzie uczestniczyło w 10 wykładach i zajęciach laboratoryjnych na żywo, na  platformie Teams.

W dniu 27.10.2021 r. odbył się pierwszy wykład zatytułowany „A czy Ty wiesz co jesz?” Pani dr Kamili Borowczyk. Tematyka wykładu dotyczyła odpowiedniego odżywiania oraz wpływu diety na nasz organizm pod względem fizycznym i psychicznym. Obejmowała ona różne aspekty diety, zależnej nie tylko od wieku, czy płci, ale również od trybu życia i naszego zdrowia. Z tego powodu warto jest wiedzieć co tak naprawdę kryje się w zjadanych przez nas serkach, kremach czekoladowych, czy pieczywie. Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedyś nad pytaniem „W jaki sposób jeść owoce?”, albo „Ile witaminy C znajduje się z sałatce z pomidorem i zielonym ogórkiem?”, lub „Ile gramów cukru zawiera 100 ml popularnych napojów słodzonych?”.

Po wykładzie uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych zorganizowanych przez Naukowe Koło Chemii Kosmetycznej, podczas których eksperymenty przeprowadziła mgr Karolina Koprowska. Uczniowie mogli zobaczyć min. proces zwęglania sacharozy, próbę Tollensa czy Trommera.

koordynator projektu: Agnieszka Kałucka

Skip to content