Przejdź do treści

WYCIECZKA DO RZYMU KLAS 2 I 3 od 16 do 21 marca 2025 roku

16 marca uczniowie klas drugich i trzecich wraz z opiekunami – p. Dorotą Michalak, p. Alicją Wachnianin-Męciną, p. Jolantą Stegienką oraz p. Renatą Stępniak – wyruszyli na długo wyczekiwaną wycieczkę do Rzymu.

Po całonocnej podróży autokarem grupa rozpoczęła swoją włoską przygodę od zwiedzania najmniejszego państwa świata – Watykanu. Uczniowie oraz nauczyciele odwiedzili Bazylikę Św. Piotra, w której podziwiali m. in. renesansową Pietę Michała Anioła. W trakcie spaceru widzieli również mauzoleum cesarza Hadriana, w tle którego ukazała im się piękna panorama miasta. Intensywne, aczkolwiek emocjonujące zwiedzanie zakończyło się wraz z przyjazdem do hotelu na obrzeżach Rzymu i obiadokolacją we włoskim stylu.

Kolejny dzień poświęcony był barokowej części Wiecznego Miasta. Uczestnicy wycieczki na własne oczy zobaczyli znane Fontanny – Czterech Rzek oraz di Trevi. Był również czas na zrobienie sobie zdjęć na Schodach Hiszpańskich. Wczesny wieczór grupa spędziła w Muzeach Watykańskich, gdzie można było dokładnie przyjrzeć się artefaktom zarówno sztuki starożytnej, np. rzeźbom Apolla Belwederskiego czy Grupę Laookona, jak i współczesnemu malarstwu, takich mistrzów jak Vincent van Gogh czy Marc Chagall. Zwiedzanie Muzeów Watykańskich dopełniła wizyta w Kaplicy Sykstyńskiej, znanej z zachwycających fresków wykonanych przez Michała Anioła.

Następny poranek rozpoczął się od spaceru wzdłuż Circus Maximus, miejsca wyścigów rydwanów i polowań. Kolejnym punktem zwiedzenia było Koloseum, czyli amfiteatr Flawiuszów, w którym odbywały się walki gladiatorów oraz prześladowano chrześcijan. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać dobrze zachowane mury oraz odsłonięte lochy, o których w międzyczasie zajmująco opowiadały panie przewodniczki. Po opuszczeniu terenu amfiteatru, kontynuując podróż śladami starożytności, grupa udała się obejrzeć Forum Romanum i Palatyn – pozostałości po pierwszych rzymskich budynkach.

W czwartek, w drodze do domu uczestnicy wycieczki zatrzymali się jeszcze w mieście arkad i krużganków, a mianowicie w Bolonii. Pani przewodnik zapoznała grupę z takimi bolońskimi zabytkami, jak Bazylika św. Petroniusza, dawny Uniwersytet Boloński oraz Piazza del Nepttuno ze znaną fontanną Neptuna. Była to również wyśmienita okazja do spróbowania włoskich makaronów.

Po nocnym powrocie z ziemi włoskiej do Polski, uczniowie wraz nauczycielami w piątek po południu bezpiecznie dotarli do Skierniewic. Wyjazd na pewno pozostanie na długo w ich pamięci, gdyż była to wyjątkowa okazja do poznania odmiennej kultury, wzbogacenia swojej wiedzy historycznej oraz spróbowania słynnej na całym świecie kuchni włoskiej.

W ramach podsumowania zdobytej wiedzy oraz wymiany wrażeń uczniowie przedstawili – w formie prezentacji multimedialnych lub plakatów – zabytki, które najbardziej ich zachwyciły i te, które zawiodły ich oczekiwania. Do tego dołączyli swoje zdjęcia na tle wybranych obiektów, które wykonali podczas wyjazdu.

Opracowały: Zofia Marczak i Jagoda Gałązka z klasy 2 b