29 stycznia 2025 roku, uczniowie klas IV, uczący się języka rosyjskiego, wybrali się na wycieczkę pociągiem do Wałbrzycha z p. Michałem Chruścielem i p. Stefanem Paszkiewiczem.
Ze Skierniewic uczestnicy wycieczki wyruszyli o 4:50, aby na 10:00 dotrzeć do celu. Podróż była długa, ale przyjemna. Na dworcu kolejowym w Wałbrzychu Szczawienko, przywitał uczniów i opiekunów, przewodnik Pan Przemek, który na wstępie opowiedział o zabytkach miasta.
Kolejnym etapem podróży była wycieczka do Zamku Książ, gdzie czekał już drugi przewodnik, który przygotował dla uczestników niezwykłą lekcję historii. Rozdał uczniom mapki, na których narysowany był szlak, którym przeszła młodzież. Podczas wędrówki uczestnicy dowiedzieli się, że Zamek Książ to największy dolnośląski zamek i trzeci pod względem wielkości w Polsce. To majestatyczna budowla, która wywiera niezapomniane wrażenie swoją monumentalnością, zróżnicowaną architekturą i bajkowym położeniem w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego. W szczególny sposób w jego historii zapisała się ostatnia arystokratyczna właścicielka – Księżna Daisy – Angielka, żona Jana Henryka XV, słynąca z pięknej urody i niezwykle interesującego życiorysu. Dziś zamek skrywa wspomnienia o ludziach, wydarzeniach i miejscach utrwalonych w przekazach pisanych, a nawet w legendach.
Kolejnym punktem zwiedzania były podziemia, do których uczniowie wybrali się z innym przewodnikiem. Podziemia na głębokości 15 i 50 metrów zostały wydrążone w nieludzkich warunkach. Do jego budowy skierowano tysiące ludzi. Podczas zwiedzania młodzież oglądała filmy wyświetlane na monitorach, aby przybliżyć wątki historyczne.
Przedstawione ciekawostki przez przewodnika na pewno zapadną w pamięci.
Ostatnim punktem była palmiarnia. Budowa wałbrzyskiej palmiarni datowana jest na lata 1911-1914. Została zainicjowana przez księcia Jana Henryka XV. Książę sprowadził z Sycylii siedem wagonów kolejowych, wypełnionych zastygła lawą z wulkanu Etna. Duże kawały tufu wulkanicznego budowniczy rozbijali na mniejsze i tworzyli z nich groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami dla roślin. Obecnie w palmiarni jest ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i prawie wszystkich kontynentów, Warto zobaczyć m.in. bambusy, fikusy i krzewy z Azji; eukaliptusy, świerki i sosny z Austrii; byliny z Afryki; kaktusy i agawy z Ameryki Środkowej czy rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego. Ciekawostką okazał się krzew cytryny ze Skierniewic.
Wyjątkowa podróż do Wałbrzycha zakończyła się przed północą w Skierniewicach. Zarówno opiekunowie, jak i uczniowie, doszli do wniosku, że to nie koniec poznawania Wałbrzycha i jego okolic, to jedynie przerwa, która umożliwi dalsze planowanie zwiedzania magicznej przestrzeni wałbrzyskiej kultury, architektury i przyrody.
Michał Chruściel
Stefan Paszkiewicz